W jaki sposób zabezpieczyć drewno? Olejowanie, czy może lakierowanie?
Olejowoskowanie
Zacznijmy od zalet – których jest o wiele więcej niż cech niepożądanych.
Olejowoski łączą w sobie zalety olejowania i woskowania. Składają się one z olejów roślinnych np. oleju lnianego oraz wosków – najczęściej pszczelego. Oprócz tego mogą zawierać rozpuszczalniki naturalne/syntetyczne oraz substancje pomocnicze, które przyśpieszają proces schnięcia. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, co chroni przed niekorzystnym działaniem wilgoci czy też wody, drewno nie pęka i nie rozsycha się. Wosk natomiast, tworzy na powierzchni barierę ochronną, zwiększając odporność na uszkodzenia mechaniczne, chroni przed brudem oraz wilgocią. Proces olejowoskowania nadaje naturalny wygląd drewna, podkreśla jego usłojenie i sprawia, że jest ono aksamitne w dotyku. Niepodważalną zaletą jest fakt, że drewno oddycha, oddaje nadmiar wilgoci, zatem sprawdzi się ono w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Możliwa jest też punktowa naprawa, co jest niemożliwe w przypadku lakierowania. Pielęgnacja przebiega bez problemów, jest nietrudna i wygodna.
Wadą – co dla niektórych, może okazać się konieczność przeprowadzenie zabiegu konserwującego raz w roku, w zależności od potrzeb i warunków, w których przechowujemy drewno.
Lakierowanie
Korzyści
Na pewno dużym atutem jest brak konieczności częstych konserwacji. Drewno lakierowane pozostawia naturalny, surowy odcień. Jest też wytrzymałe i przyjemne w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do drewna olejowanego, wolniej wchłania zabrudzenia i wilgoć.
Wady
Minusem może okazać się idealnie gładka powierzchnia, ponieważ lakier pozbawia naturalnej faktury drewna. Problematyczne także jest usuwanie uszkodzeń powłoki, którą trzeba stworzyć od nowa. Przy wysokim połysku widoczne będą wszelkie odgniecenia, rysy, odciski palców, czy też kurz.